Tisztelt Látogató! Kérjük támogassa alapítványunkat adója 1 %-ával!

 

Tovább

Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály

Központi Intenzív Osztályunkon látjuk el a Kórházunk ellátási területéről érkező, kritikus állapotú betegeket, valamint biztosítjuk a nagy megterhelést jelentő, fokozott műtéti kockázattal járó beavatkozások utáni posztoperatív ellátást, megfigyelést, stabilizálást. Szemléletünk és feladatkörünk alapvetően multidiszciplináris, így tevékenységi körünk is sokrétű. Ide tartozik a súlyos fertőzéses állapotok (pl. tüdőgyulladás, húgyúti infekciók, hasűri fertőzések) okozta szepszis kezelése, egy- vagy többszervi elégtelenség esetén szervtámogató kezelések biztosítása (gépi lélegeztetés, folyamatos és intermittáló vesepótló kezelés, keringéstámogatás), súlyos anyagcsere-kisiklások korrekciója, továbbá tudatzavaros, kómás és intenzív terápiát igénylő, agyi érkatasztrófán, koponyaűri vérzésen átesett, valamint intoxikált betegek ellátása.

Részletes információk

Aneszteziológiai Ambulancia

 

A műtétre készülő betegek kivizsgálása szoros együttműködésben az operáló szakmákkal. Feladatunk: a betegek vizsgálata, a leginkább betegre adaptált aneszteziológiai módszer kiválasztása és a betegeink tájékoztatása az elvégzendő érzéstelenítés/altatás mikéntjéről. Ez a találkozási pont a műtétre váró pácienseknek is lehetőséget biztosít kérdéseik felvetésére és az aggodalmak eloszlatására. Alkalmazott módszereink: általános érzéstelenítés és altatás, regionális (gerincközeli) érzéstelenítés – spinális és epidurális érzéstelenítés.

 


Minden munkanap (HÉTFŐ-PÉNTEK) ELŐJEGYZÉS (IDŐPONT EGYEZTETÉS) ALAPJÁN!
S-épület I. em.    30. rendelő
TELEFON: +36-30-072-4179 (HÍVHATÓ: 8:00-12:00 és 13:30-15:00)
E-MAIL: kpadmin@bajcsy.hu
Dr. Fazakas Judit
Dr. Tenki Anna

 

 

Fájdalom Ambulancia

 

Fájdalom Ambulanciánk elsősorban krónikus mozgásszervi és tumoros eredetű fájdalmak invazív (idegblokádok) és noninvazív (gyógyszeres, radiofrekvenciás és elektroterápiás) módszerekkel való csökkentésével foglalkozik.



hétfő: -
Kedd, csütörtök, péntek: 7:30-15:30
Szerda: 7:30 -19:00

RENDELŐ: H-épület III. em. 310. rendelő
TELEFON: +36-30-408-2668; +36-1-432-9562
E-MAIL: kpadmin@bajcsy.hu
Dr. Tagányi Károly
Dr. Bartos Balázs
Dr. Szigeti János

 

Osztály típusa:

Fekvő, Járóbeteg-szakellátás

Ellátott szakma:

Aneszteziológia

Ágyak száma:

18 db

Telefonszám:

+36-1-432-9500

E-mail cím:

kpadmin@bajcsy.hu

A hét minden napján 16:30 - 17:30 közt

 

Hozzátartozók a +36/1-432-9510 -es telefonszámon érdeklődhetnek a páciensek felől. 

 

"S" épület, I. emelet

Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály

 
 
dr. Golopencza Péter János
osztályvezető főorvos
 
 
Küldetésünk: az intenzív ellátás célja, hogy megteremtse a feltételeket és esélyt adjon a túlélésre az akutan kritikus állapotba kerülő betegek részére. Az anesztézia feladata, hogy perioperatív medicinaként előkészítse, felügyelje és elvégezze mindazon lépéseket, amelyek egy adott műtét sikerességéhez elengedhetetlenül szükségesek – leginkább szem előtt tartva a betegek biztonságát és jóllétét. 
 

Az Osztály története a Bajcsy Kórházban

A Kórházban 1968-tól működött kiemelt intenzív egység – 6 kardiológiai és 4 műtétes ággyal. Utóbbi – a Sebészeti Osztály részeként – dr. Tagányi Károly Főorvos Úr vezetésével. 1971-től végeztek központi szolgálat keretében aneszteziológiai tevékenységet (hagyományosan a sebészet szakmájából „kivált” csapatként). 1980-tól pedig önállósult az Aneszteziológiai Osztály is (a Mellkassebészet indulásával egy időben). 
1987-ben alakult a Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály – továbbra is Tagányi Főorvos Úr vezetése alatt (az „A” Épület földszintjén). A 8 ágyas multidiszciplináris intenzív osztály és a központi anesztézia minden tekintetben megfelelt a tudomány akkori állásának és kiszolgálta a manuális szakmák perioperatív igényeit. A további fejlesztések következtében a kórházban kiegészült az intenzív terápia a kardiológiai őrző 8 ágyával, valamint 1997-től Intenzív Coronaria Egység és Kardiovaszkuláris Katéteres Laboratórium is rendelkezésre állt a még magasabb szintű ellátás biztosítása érdekében (a Kardiológiai Osztály égisze alatt). 
2001-től az osztály vezetését dr. Völgyes Barbara Főorvos Asszony vette át, aki széles körben fejlesztette a szakmai munkát, valamint nagy hangsúlyt fektetett a fiatal feltörekvő generációk képzésére és a humán erőforrás biztosítására. Vezetése idején adták át 2007-ben a Kórház új „H”-épületét, amelyben 9 vadonatúj műtő, valamint eleinte 10, majd később 18 ágyra bővített új intenzív osztály kezdte működését. A fejlesztés keretében szintén megkezdődött a kórház Sürgősségi Betegellátó Egységének működése, amelynek vezetője 2006-2021 között szintén Völgyes Főorvos Asszony volt (dr. Tóth Ágota Részlegvezető Asszonnyal karöltve). 
2021. szeptemberében az osztály vezetését dr. Golopencza Péter János vette át. 2022. januártól pedig szervezetileg szétválasztásra került a Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály és a Sürgősségi Betegellátó Osztály. Utóbbi vezetésére a továbbiakban dr. Tóth Ágotát nevezte ki a kórházvezetés. Jelenleg tehát a kórház működésének 2 (fő?) profilját végezzük: az intenzív osztályos betegellátást és az aneszteziológiai tevékenységet.
 

Intenzív Osztály

A betegellátó tevékenységünk egyik fő pillére a Központi Intenzív Osztály. A fekvőbeteg ellátás során a legsúlyosabb betegek ellátását korszerű eszközökkel és magas szintű szakmai színvonalon végezzük. A kórház  ellátási területéről  számos szakterület kapcsán veszünk fel betegeket: belgyógyászati, kardiológia és neurológiai kórképek mellett a kórház teljes manuális repertoárjának megfelelően biztosítjuk az intenzív hátteret a kritikus állapotban szenvedő pácienseinknek. Ahogy világszerte mindenhol, a Bajcsy Kórházban is nyomatékos és kiterjedt szerep jutott az intenzív osztálynak a SARS-2-COV világjárvány idején. Bővített gépparkkal, valamint nagyon jelentősen megemelt ágyszám mellett végeztük a COVID-intenzív ellátást (2020 és 2022 között). Az osztály minden tekintetben megfelel a multidiszciplináris intenzív ellátás igényeinek – a kor elvárásainak megfelelően. Rutinszerűen végezzük az alap beavatkozások mellett (gépi lélegeztetés, keringéstámogatás, anyagcsere korrekció) a bed-side ultrahangos vizsgálatokat (folyamatos képzéssel), valamint a bronchoszkópos vizsgálatokat is. Az osztályon több CRRT készülék is elérhető a folyamatos vesepótlás céljaira, valamint egy ClotPro készülék a dinamikus hemosztázis menedzsment biztosítására. Szervesen együttműködünk Kórházunk szubintenzív/őrző részlegeivel – így a Kardiológiai Intenzívvel, a Sztrók-őrzővel, a Gasztrointesztinális-vérző Őrzővel és a Sebészeti Őrzővel is. Az osztály működéséhez és a betegutak kiváló szervezéséhez a Sürgősségi Betegellátó Osztály is hozzájárul. Az intenzív betegellátó tevékenység mellett szerves része az osztály életének a fiatal kollégák rendszeres elméleti és gyakorlati képzése (szakképzési referálók, UH-tanfolyam, reanimációs képzés). Fontos feladatunk továbbá a kórházi újraélesztési szolgálat, amelynek keretében az összes betegellátó osztály ilyen irányú hátterét is biztosítjuk. Természetesen a társosztályok kórházi BLS képzésében is vezető szerepet kapnak a kollégáink. Az elmúlt évek statisztikái alapján (2020-2021) kb. 650-700 súlyos beteg fordult meg az intenzíven évente. A mortalitási mutatóink megfelelnek a multidiszciplináris intenzív osztályok számainak (kb. 15-20%). A COVID pandémia azonban természetesen jelentősen megemelte a mortalitási adatokat is (ahogy az világszerte látható volt). 
Anesztézia
A Kórház manuális szakmáival szoros együttműködésben végezzük minden szakterület aneszteziológiai tevékenységét. Éves szinten kb. 6000-8000 különböző típusú anesztéziát végzünk a sebészeti, érsebészeti, mellkassebészeti, urológiai, szülészet-nőgyógyászati, fül-orr-gégészeti műtétekhez. Végzünk továbbá szülészeti epidurális fájdalomcsillapítást is és természetesen ellátjuk az akut-kritikus állapotú betegek anesztéziáját is. A módszerek szerteágazóak – széles repertoár áll rendelkezésre: általános anesztézia („altatás”) több formája, gerincközeli érzéstelenítések, valamint vezetéses érzéstelenítések (idegblokádok). A kórházban működő 9 kiválóan felszerelt, identikus műtőben a legmagasabb betegbiztonsági szabályokat is alkalmazva láthatjuk el a betegeinket.
 

Aneszteziológiai ambulancia

Az anesztézia, mint perioperatív medicina fogja össze a betegellátásban mindazt, ami egy beteg műtéte esetén a betegbiztonságot, a komfortot és a lehető legkörültekintőbb kivizsgálást jelenti a sikeres műtét érdekében. Az ambulanciánkon minden hétköznap teljes munkaidőben végezzük a betegek vizsgálatát, előkészítését, esetleges szükséges további vizsgálatokra teszünk javaslatot, valamint részletes tájékoztatással készítjük fel a pácienseinket a rájuk váró műtéti és posztoperatív kihívások minél adekvátabb átélésére és leküzdésére. 
 

Fájdalom ambulancia

Az intenzív osztály alapítása mellett Tagányi Károly Főorvos Úr létrehozta a fájdalom ambulanciát is, amely 1998-tól látja el folyamatosan a krónikus fájdalom terápiát igénylő betegek ellátását. Az elmúlt bő két évtizedben sok ezer beavatkozás és egyre fejlettebb eljárás fémjelzi az ambulancia tevékenységét. Számos beteg (évente 2500-3000 fő) nyer gyógyírt – akár gyógyszeres, akár műszeres eljárással – mozgásszervi, daganatos vagy angiológiai eredetű súlyos, makacs fájdalmára. A korábban és jelenleg is használt röntgen vezérelt eljárások mellett új távlatokat nyit az ultrahang segítségével célzott eljárások bevezetése is.
 

Az Osztály munkatársai (2024. január)

Orvosok
 
Osztályvezető főorvos: dr. Golopencza Péter
Osztályvezető-helyettesek: dr. Kollár Ildikó, dr. Schülle Karl Robert
Szakorvosok: dr. Tagányi Károly, dr. Végh György (műtővezető főorvos), dr. Bokori Balázs, dr. Bozsó Noémi, dr. Fazakas Judit, dr. Fésűs Szilvia, dr. Galgóczy Péter, dr. Harmat Péter, dr. Jäger Ilona, dr. Nagy Zoltán, dr. Pongrácz Mónika, dr. Schlekmann Anita, dr. Soós Péter, dr. Szabó Gergő, dr. Szabó Barna, dr. Szabó Roxána, dr. Szentpáli Dorottya, dr. Szima-Mármarosi Eszter, dr. Takács Henrietta, dr. Tenki Anna, dr. Teleki Gyöngyi, dr. Tóth Tamás, dr. Verebes Sándor, dr. Vezsenyi Noémi
Szakorvos-jelöltek: dr. Balogh Enikő, dr. Balogi Bernadett, dr. Donka Dániel, dr. Halász Krisztina, dr. Hőgye Norbert, dr. Kiss Kata, dr. Lemák Barnabás, dr. Lengyel Zsuzsanna, dr. Pál Bence, dr. Szekeres Dávid, dr. Wessják Dalma
 
Szakápolók-Ápolók-Segédápolók
 
Főnővér: Kazsimér Andrea
Főnővér-helyettes: Vajdicsné Szilágyi Katalin; Gazdasági nővér: Czirjék Erzsébet
Apjokné Nagy Ágnes, Bojcsuk Erzsébet, Cseh Adrienn, Hegedűs Zsuzsanna, Horogh Tímea, Horogh Gábor, Himmer Annamária, Irreiter Krisztina, Jákfalvi Ágnes, Kánya Aranka, Kápku Mónika, Szabó Paskál, Szileczki Katalin, Pichlerné H. Erzsébet, Bagi Rozália, Boroviné Pataki Gabriella, Fodorné Himmer Magdolna, Szántó Orsolya, Perjési Hedvig, Martonyi Edina, Szabados Gabriella, Kató Franciska, Tóth Viktória, Sasvári Izabella, Holndomer Lili, Varga Zoltán, Szűcs Viktor, Farnadyné Sulyok Katalin, Patkós Hajnalka, Bodnár Anasztázia Éva, Palik Viktória, Csilléri Gergő, Tóth Renátó, Bócz Patrícia, Szabó Krisztián, Dankó László
 
Aneszteziológiai asszisztensek
 
Vezető asszisztens: Szalczinger Margit
Bulátkó Irén, Cservenák-Eck Patrícia, Hriczová Ildikó, Kelemen Csaba, Könnyű Zsófia, Hegedűsné Boros Anikó, Meixner Istvánné, Szabó Ádám, Pinczés Irén, Gyúró Anikó, Károly János, Simon Ágnes, Körmendi Klára
 
Adminisztrátorok
 
Pálenikné Barsi Mária, Németh Brigitta